Ocicat
Koty rasy Ocicat powstały w wyniku programu hodowlanego stworzonego z udziałem kotów abisyńskich, syjamskich i amerykańskich krótkowłosych. Jej powstanie datuje się na rok 1964. Zawdzięczamy ją pomysłowi doświadczonej hodowczyni ze stanu Michigan w Stanach Zjednoczonych – pani Virginii Daly. Należy zaznaczyć, że jej celem było stworzenie kota syjamskiego o umaszczeniu abisyńskim. W miocie pojawił się jednak oryginalny, złocisty kotek w kropki na futrze koloru kości słoniowej, którego nazwała Tonga. Jednak nie był to właściwy początek rasy, ponieważ Tonga został wykastrowany, a później sprzedany jako kot domowy. Jego zdjęcie zamieszczono jednak w gazecie i zainteresowało genetyka, a zarazem miłośnika kotów doktora Clyde’a Keelera z Uniwersytetu w Georgii. Tonga przypominał mu wymarłą dawno rasę Egyptian Spotted Fishing Cat. Dzięki rodzicom Tongi na świat przyszedł oficjalny przedstawiciel rasy przypominającej Ocelota. Został nazwany Dalai Dotson. Opracowanie standardu rasy trwało dwadzieścia lat.
Rasa została zaakceptowana przez WCF (World Cat Federation) i FIFe (Fédération Internationale Féline, największa na świecie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna). W Stanach Zjednoczonych została uznana w 1986 roku. Stowarzyszenie CFA (The Cat Fanciers’ Association) uznało rasę w roku 1987. W Polsce pierwsze koty tej rasy pojawiły się w 1997 roku.
Pomimo tego, co sugeruje nazwa Ocicat nie jest hybrydą kota domowego i Leopardus pardalis, czyli Ocelota. Nie ma domieszki krwi żadnego dzikiego kota.
Co jeszcze wiemy o tym „dzikim” kocie?
Wygląd i typ sylwetki
Ten elegant charakteryzuje się egzotycznym i dzikim wyglądem. Poznajmy szczegóły jego wyglądu.
Jego sylwetka jest średniej wielkości, smukła, (co odziedziczył po przodkach syjamskich) i umięśniona. Przeciętnie waży od czterech do ośmiu kilogramów. Kotki są lżejsze i ważą najczęściej 4-5 kilogramów.
Klatka piersiowa jest mocna i dobrze rozwinięta. Na delikatnie zaokrąglonej, klinowatej, o szerokiej żuchwie, głowie są duże, szerokie u nasady uszka. Gdy patrzymy na kota z boku uszy powinny być pochylone lekko do przodu. Nosek jest krótki. Na czole znajduje się charakterystyczny znak w kształcie litery „M”. Migdałowate, duże oczy są zdecydowanie od siebie oddalone i lekko skośne. Kolor tęczówki jest zielony, z tym, że preferowana jest czysta, świecąca i pełna wyrazu zieleń. Wokół oczu można zaobserwować specyficzny, ciemniejszy „makijaż” U kociaków, które nie skończyły jeszcze drugiego roku życia akceptuje się lekko żółte zabarwienie.
Nogi są szczupłe i zakończone mocnymi, owalnymi stopami. Ogon jest średniej długości i znajduje się na nim co najmniej pięć ciemnych pierścieni. Lśniąca, krótka i delikatna sierść ściśle przylega do ciała. Akceptuje się następujące umaszczenie ticking abisyński w sześciu podstawowych odmianach kolorystycznych: brązowej, czekoladowej, liliowej, płowej, niebieskiej i cynamonowej, a także wszystkie w odmianach srebrzystych. Szeroką paletę barw odziedziczył po kocie amerykańskim krótkowłosym. Na sierści znajdują się ciemne cętki (co zawdzięcza przodkom abisyńskim), które są dopasowane kolorem do tła. Cechami dyskwalifikującymi jest słaby podbródek, zbyt przysadzisty tułów, za długa lub kudłata, zmierzwiona sierść, a także niepoprawny kolor oczu. Niepożądana jest także zbyt duża ilość podszerstka.
Charakter i usposobienie
To wesołe, aktywne i bardzo ciekawskie kotki. Nie brak im inteligencji i łatwo nauczyć je nowych sztuczek na przykład aportowania. Reagują na swoje imię i lubią się bawić.
Ocicat jest przywiązany do człowieka, jednak czasem traktuje go z dystansem ze względu na to, że nie jest zbyt ufny. Kotka będzie potrzebowała więcej czasu, żeby zaakceptować gości, dać się pogłaskać. Kocury są bardziej przymilne. Mogą żyć z innymi zwierzętami, także psami, ponieważ świetnie się z nimi dogadują.
Kot tej rasy nie czuje się zbyt dobrze zamknięty sam w domu. Jeśli nie możesz być z nim, dobrze byłoby gdybyś zapewnił mu towarzystwo. Jest to bowiem kot, który dobrze będzie się czuł z osobą lub rodziną, która stale jest w domu. Ocicaty reagują na każde słowo ze strony człowieka: „odpowiadają”, przytulają się, mruczą.
Zdrowie i pielęgnacja
Jak dbać o kota tej rasy, aby dożył wielu lat?
Koty nie mają tendencji do linienia, dlatego jego futerka nie trzeba zbyt często czesać. Zamiast tego możemy podawać kotu odkłaczacze lub specjalną pastę, które sprawią, że kot nie będzie miał problemów z połkniętą podczas czyszczenia sierścią. Dobierzmy mu odpowiednio zbilansowaną dietę, która będzie bogata zarówno w suchą, jak i mokrą karmę oraz gotowane mięso. Uważajmy na jego odżywianie szczególnie około 7-8 miesiąca życia kota, gdy dużo je i gwałtownie rośnie. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej wody oraz pojemniczka z trawą. Zapewnijmy mu także drapak oraz odpowiednio zabezpieczone zaplecze do zabawy. Przeciętna długość życia tej rasy to 13-15 lat, jednak może on dożyć nawet do 18 roku życia. To raczej zdrowa rasa, jednak u kociąt należy przeprowadzić test na obecność genu powodującego PRA (Progressive Retinal Atrophy), czyli atrofię (mętnienie) siatkówki. Także przygotowanie do wystawy nie wymaga zbyt wielkiego zachodu: wystarczy obciąć pazurki, wyczyścić uszy z zachowaniem szczególnej ostrożności i przemyć oczy w „kącikach”.
Cena kotów ocicat waha się 1200 – 1800 złotych.