Savannah
Na początku lat 80. XX wieku w USA przyszła na świat pierwsza kotka tej rasy, którą nazwano Savannah.
Wyjaśnia to pochodzenie nazwy. Stało się to w hodowli bengali u Judy Franka. Kot powstał poprzez skrzyżowanie serwala i kotki domowej. Serwal jest drapieżnikiem, który zamieszkuje tereny Czarnego Kontynentu. Pomimo tego, że Serwale lubią polować, nie są agresywne i w niektórych miejscach traktuje się je jako zwierzęta domowe. Rasa stała się jednak rozpoznawalna dopiero w połowie lat 90. XX wieku. Za twórcę rasy uważa się Joyce Srouve, ponieważ to ona w swojej ekskluzywnej hodowli kotów egzotycznych i nietypowych (BJ-Game Farm/New Horizon) zaczęła starać się o uznanie nowej rasy. Obecnie hodowczyni może pochwalić się już szóstą generacją kotów. A w samych Stanach Zjednoczonych koty tej rasy hoduje ponad 30 niezależnych hodowców. Ten unikalny kot, głownie ze względu na skromną pulę genów i małe mioty uznało stowarzyszenie felinologiczne TICA (w roku 2001) i amerykańska organizacja hodowlana REFR. Natomiast FIFe nie uznała jej jako osobną.
Koty rasy Savannah należą do bardzo drogich. Ceny różnią się w zależności od generacji. Najtańsza jest generacja F6, ale i tak jest to koszt około 10 tysięcy złotych, ale już generacja F2 (drugie pokolenie, gdzie dziadkiem jest afrykański serwal) kosztuje 20 tysięcy złotych. Kocur rozpłodowy F2 B („B” oznacza, że dwójka rodziców jest kotem Savannah, ale dziadek należał do innej rasy) może kosztować nawet 40 tysięcy złotych! Dodatkowo należy zapłacić za pozwolenia (ponieważ w niektórych krajach jest to zakazane), cło i sprowadzenia kota.
Najwięcej kotów Savannah spotkamy w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsze prawo precyzyjnie reguluje na jakich zasadach można posiadać hybrydy. Zabronione jest to między innymi w stanach Hawaje, Massachusetts czy Georgia. W Polsce należy takiego kota zarejestrować. Coraz częściej mówi się jednak o stworzeniu listy niebezpiecznych zwierząt, których nie można trzymać w domu i wśród nich ma znaleźć się ta rasa. Co ciekawe samce aż do piątego pokolenia są niepłodne. Powinny, więc zostać wykastrowane i traktowane jak zwierzęta domowe. Ciekawostką może być także sposób oznaczania kotów. „F” oznacza procent krwi serwala. F2 oznacza od 25%-32%, F3 – 12%-16%. Oznacza to, że generacja F6 posiada najmniej ilości krwi swoich protoplastów. Do każdego „F” dodaje się literę, która mówi z kolei o czystości rasy. Na Wyspach Brytyjskich skrzyżowano kota bengalskiego i syjamskiego, w wyniku czego urodził się niebieskooki kot o budowie Syjama mający ubarwienie kotów bengalskich.
Wygląd i typ sylwetki
Savannah bardzo przypomina swojego przodka serwala. Koty pierwszej generacji ważyły 10 kilogramów, stopniowo jednak ich waga się zmniejszała. Swoją pokaźną masę ciała zawdzięczają oczywiście swoim afrykańskim przodkom. Sylwetka tego kota jest smukła(bardziej delikatna niż na przykład bobcata) i zwinna. Jego grzbiet jest lekko podniesiony i napięty. Porusza się w sposób ostrożny, przez co wygląda jakby cały czas się skradał. Długie i mocne nogi zakończone są dużymi łapami. Pomaga im to w wykonywaniu bardzo dalekich skoków. Brzuszek kota tej rasy jest biały. Futerko posiada piękne brązowe, czarne, dymne lub srebrzyste cętki. Wokół oczu znajduje się białe obramowanie, które przypomina okulary. Z jego oczu „wypływają” czarne pasy, które wyglądają jak łzy. Krótki ogonek jest tępo zakończony. Główka jest mała i subtelna, której smukłości nadają duże, szerokie u nasady uszy, będące zaokrąglone na czubkach. Wewnątrz mogą znajdować się pojedyncze włoski. Migdałowate oczy mogą mieć kolor intensywnej żółtego, zielonego, złotego lub karmelowo-brązowego.
Charakter i usposobienie
To inteligentne stworzenia, które szybko uczą się nowych rzeczy, na przykład otwierania szuflady czy drzwi. Reagują na swoje imię i na proste komendy na przykład aportowania. Można wyprowadzać je na smyczy, ponieważ lubią takie spacery. Nie wypuszczajmy ich samych z domu, ponieważ ich ciekawość oraz zamiłowanie do wolności może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Mają w sobie niespożytą energię, potrafią skakać nawet na odległość 2,5 metra. Musimy zapewnić im sporo zabawek i towarzyszy do zabawy. Kot lubi wodę, więc nie zdziw się, jeśli wskoczy do twojej wanny czy do basenu. Chętnie też wskoczą do twojego łóżka, ponieważ lubią się przytulać i spać z właścicielem. Nie przepadają jednak za trzymaniem na rękach. Podczas zabaw z dzieckiem musimy ich pilnować i mieć stale pod kontrolą. Nie obdarzajmy ich 100% zaufaniem. O małe dziecko, które pojawi się w rodzinie raczej nie są zazdrosne. Koty mogą żyć z innymi zwierzętami, tylko pod warunkiem, że są z nimi wychowywane od małego. Najlepiej będą się czuły wśród przedstawicieli swojej rasy. Nie możemy posiadać kota rasy Savannah i małych gryzoni, królików, fretek, czy ptaków. Musimy starać się, aby jak najlepiej wychować małego kociaka, ponieważ może mieć tendencje do niszczenia rzeczy. Kot ceni sobie towarzystwo człowieka i okazuje wdzięczność za ukazaną mu uwagę. Lubi się bawić i jest bardzo przyjacielski.
Zdrowie i pielęgnacja
Ze względu na ich aktywność oraz zamiłowanie do dalekich, nawet do kilku metrów, skoków musimy zapewnić im odpowiednio zabezpieczone zaplecze do zabawy. Idealnie byłoby, gdyby udało nam się wybudować obok domu specjalny wybieg, gdzie znajdowałyby się drzewa i półki na różnych wysokościach. Nie wszyscy mają taką możliwość, ale alternatywą może być spacer na smyczy, które Savannah bardzo lubią. Kotu musi podawać odpowiednio dobrane i zbilansowane jedzenie, którego ważną częścią będzie surowe mięso oraz warzywa i owoce. Kotom generacji F1 i F2 nie należy podawać karmy obfitej w konserwanty. Zanim zajmiemy się hodowlą rasy Savannah musimy uświadomić sobie, że nie należy ona do najłatwiejszych.