Kocie zdrowie.
Zdrowy kot dobrze śpi, chętnie się bawi, żywo reaguje na nasze wołanie i chętnie, z zadowoleniem, poddaje się pieszczotom. Prawidłowo oddaje mocz i kał. Jeśli kot przez dzień lub dwa nie chce jeść, a wszystkie pozostałe jego czynności życiowe są w normie – nie ma powodu do zmartwienia. Kot jest z pewnością zdrowy, lecz tylko – wzorem innych drapieżnych zwierząt -zastosował higieniczną głodówkę. Temperatura ciała zdrowego kota wynosi od 38,0 do 39,5°C, a tętno – 130 uderzeń na minutę.
Brak apetytu, trwający ponad trzy dni, w połączeniu z wymiotami lub biegunką, ociężałość i nadmierna senność, miauczenie bez powodu, chowanie się w ciemnych kątach, przyspieszony oddech i podwyższona temperatura – to sygnały choroby.
Objawów tych nie należy lekceważyć; jeśli nie ustąpią po 1-2 dniach, należy zapakować kota do torby i pójść z nim do najbliższej lecznicy dla zwierząt. Pamiętajmy jednak, że koty są wyjątkowo nieznośnymi pacjentami. O ile dobrze wychowany i karny pies poddaje się leczniczym zabiegom, o tyle kot broni się pazurami i zębami. Idąc z kotem do lekarza dobrze jest więc zabrać flanelowy kocyk lub ręcznik, którym można pacjenta skrępować przed badaniem czy zabiegiem, a także rękawice.
Co może zagrozić kociemu zdrowiu? Najczęstszym zagrożeniem dla zdrowia kota są wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, jak: zwichnięcie lub złamanie kończyny, skaleczenie ostrą kością lub ością jamy ustnej, naderwanie mięśni, wylewy lub zranienia powstałe w czasie bójki z innymi zwierzętami (kotem czy psem).
Otwartą rankę zauważoną u kota należy zdezynfekować, a dookoła delikatnie wystrzyc włosy. Zakładanie opatrunku mija się z celem, gdyż kot prędzej czy później zdejmie go zębami. Przy złamaniach i zwichnięciach konieczna jest interwencja lekarza weterynarii. To samo dotyczy większych zranień i usuwania ciała obcego z jamy ustnej czy z przełyku.
Pogryzienie kota przez nieznane zwierzę należy natychmiast zgłosić do lekarza weterynarii, gdyż może ono grozić wścieklizną.
Częstą chorobą kotów jest zatrucie, które może wystąpić po zjedzeniu nieświeżej karmy, nadmiaru soli kuchennej albo – co najgroźniejsze – trutki na szczury i myszy. Mimo że zakłady deratyzacyjne są zobowiązane do zawiadamiania o rozłożeniu trutek – zatrucia powstałe w wyniku zjedzenia trutki zdarzają się w okresach ogólnej deratyzacji. Zjedzenie trutki z siarczanu talowego czy 80% fosforku cynku kończy się śmiercią kota.
Przy każdym ostrym zatruciu niezbędna jest jednak pomoc lekarska.