Selkirk Rex
W 1987 roku w Stanach Zjednoczonych w miocie krótkowłosych kociąt pojawiła się niezwykła kotka. Wydarzyło się to w schronisku w Montanie. Kotka miała jednak szczęście. Zainteresował się nią hodowca kotów perskich – Jeri Newman. Kotka nazwana przez niego Miss DePesto of Noface, gdy dorosła została skrzyżowana z czarnym perskim championem. Następnie urodziła sześć kociąt, z czego trzy miały poskręcane futro. Istnienie rasy zawdzięczamy genowi dominującemu, który spowodował, że włosy okrywowe, podpuch oraz wąsy kota skręciły się. Początkowo myślano, że nazwa rasy pochodzi od góry, która miała znajdować się niedaleko wspomnianego wcześniej schroniska. Ostatecznie okazało się jednak, że nazwisko ojczyma hodowcy brzmiało Selkirk. Hodowca postanowił jednak udoskonalić rasę poprzez skrzyżowanie ją z kotami brytyjskimi i perskimi. W efekcie sylwetka kota stała się mocniejsza i bardziej umięśniona. W Polsce pierwsza kotka tej rasy pojawiła się dopiero w 2007 roku.
Część stowarzyszeń felinologicznych rozróżnia w jej obrębie jeszcze dwie rasy: krótkowłosą (Selkirk Rex Shorthair) i długowłosą (Selkirk Rex Longhair). Rasa nie została uznana przez międzynarodowe stowarzyszenie felinologiczne FIFe (Federation Internationale Feline).
Wygląd i typ sylwetki
Koty mają silną i umięśnioną sylwetkę oraz kanciasty korpus. To zdecydowanie odróżnia je od reksów kornwalijskich i dewońskich. Prosty grzbiet jest lekko uniesiony w tylnej części. Zarówno biodra jak i barki mają tą samą szerokość. Samice są tradycyjnie mniejsze od samców, ale ogólnie są kotami średniej wielkości. Długie, umięśnione nogi są zakończone owalnymi, dużymi łapami. Średniej długości ogon jest mocny u nasady i lekko zwęża się ku końcowi. Futro u odmiany długowłosej jest średniej długości i ma wyraźne loki o indywidualnym skręcie. Nie układają się one w żadne regularne kształty. Warto dodać, że wprawdzie kotki rodzą się już z takim skręconym futerkiem, jednak prawidłowy wygląd uzyskują około 8-10 miesiąca życia. W dotyku jest delikatne i jedwabiste. Koty z krótką sierścią mają włosy tej samej długości (to jest 2,5 do 5 centymetrów) na całym ciele. Natomiast koty długowłose mają dłuższe futerko na szyi, ogonie i pyszczku. Bywają nazywane pudelkami, owcami bądź niedźwiadkami. Akceptuje się wszystkie kolory sierści. Owalna głowa ma krótki pyszczek, a na niej „umieszczone” są średniej wielkości uszka. Głowa jest także dosyć duża i szeroka o zaokrąglonych policzkach. Poduszki z wąsami są wyraźnie zaznaczone. Kolor okrągłych oczu jest dopasowany do koloru futerka. Oczy, podobnie jak i uszy są szeroko rozstawione. Ponadto uszy są szerokie u podstawy, a na końcach zwężają się aż do szpica.
Charakter i usposobienie
Swoim charterem przypominają koty perskie, jednak są bardziej aktywne. To wyjątkowo cierpliwe kotki o łagodnym usposobieniu. Obdarzają swojego właściciela ogromnym uczuciem i zaufaniem. Z tego powodu nie lubią zostawać zbyt często i na zbyt długo same w domu. Bardzo lubią spędzać z nim czas i być głaskane przez człowieka, jednak niechętnie siadają na kolana. Jednak, jeśli chcesz, żeby kot mruczał ci do ucha – to rasa dla ciebie. Także dla reszty otoczenia są przyjaźnie nastawione. Nie boją się obcych. Wręcz przeciwnie – pierwsze wychodzą na spotkanie z gośćmi, ponieważ ciekawią ich nowi ludzie. Ich temperament jest umiarkowany, co oznacza, że nie będą spały całymi dniami i nocami, ale też nie będą brykać i szaleć. Raczej nie będą się wspinać po meblach i firankach. Mogą żyć wraz z innymi zwierzętami, także psami. Lubią bawić się z dziećmi, więc nie będzie dla nich problemem, aby żyć w dużej rodzinie. To koty wręcz pozbawione agresji. Nie musisz także obawiać się o swoje kwiaty czy cenne pamiątki ustawione na półkach. Nie są zbyt „gadatliwe” i nie narzucają się. Ponadto kotki rasy Selkirk Rex są bardzo opiekuńczymi matkami.
Zdrowie i pielęgnacja
Choć futerko może sprawiać wrażenie kłopotliwego, to nie robią się na nim kołtuny. Wystarczy je, więc wyczesać raz w tygodniu za pomocą grzebienia do włosów kręconych. Ta czynność sprawia kotu niemałą przyjemność. Nie należą do chorowitych kotów, nie cierpią na choroby genetyczne. Problem może pojawiać się tylko z łzawieniem oczu. Dbajmy, aby dieta kota była urozmaicona i odpowiednio dobierajmy ją do wagi i aktywności zwierzaka. Podawajmy mu zarówno suchą, jak i mokrą karmę oraz mięso. Kot musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Zapewnijmy kotu dostęp do drapaka oraz odpowiednio zabezpieczone zaplecze do zabawy. Przyda się także pojemnik ze świeżą trawą. Sprawdzajmy paznokcie kota i w razie potrzeby obcinajmy specjalnymi obcinaczami.
Cena kociąt waha się od 1000 do 1200 złotych.