Czy dla dziecka warto kupić kota?
Trudne dziecko, a kot.
Na świecie coraz częściej koty są doceniane jako zwierzęta o nieprzeciętnych umiejętnościach, przydatne w różnego rodzaju terapiach. O kotach krążą najróżniejsze mity, o ich szóstym zmyśle, intuicji, nieszczęściu po przebiegnięciu drogi. Jednak zaprzeczyć nikt nie może, że przytulenie się do takiego futrzaka działa kojąco na najbardziej skołatane serduszko, a pomrukiwanie do ucha rozładuje wszystkie negatywne emocje, uczy empatii.
W przypadku tzw. trudnych dzieci nadpobudliwych, nie potrafiących skupić dłużej uwagi na jakimś konkrecie, warto wykorzystać kojące działanie zwierząt. Dzieci zyskują prawdziwego przyjaciela, te skryte potrafią otworzyć się na świat, codzienna opieka nad zwierzęciem uczy obowiązkowości ,odpowiedzialności i systematyczności.
Pierwszym krajem, w którym zaczęto wykorzystywać felinoterapię była Szwecja. Badania przeprowadzono wśród dzieci ze schorzeniem autystycznym. Dzieci takie są zamknięte w sobie, trudno do nich dotrzeć, a koty tą barierę potrafią przełamać i przeniknąć do hermetycznego światka malucha. Dzieci szybciej nawiązują pozytywne relacje ze zwierzętami, spotkanie z kotem wyzwala u nich radość i zadowolenie, zwierzę staje się powiernikiem dziecięcych sekretów. Dla jedynaków kot stanie się antidotum na samotność i niezastąpionym kompanem do zabawy.
Zarówno dzieci jak i dorośli z czasem zauważą, że na miłość kocią trzeba sobie zasłużyć. Pies kocha właściciela zawsze, nawet wtedy, gdy jest bity, akt przemocy odbiera jako objaw miłości. Z kotami jest inaczej. Kot jest pamiętliwy, potrafi być złośliwy i tylko wtedy powstanie obopólna dobra relacja z właścicielem, gdy zwierzę zauważy, że jest szanowane, kochane, rozpieszczane i zadbane.