Dodatki, witaminy, smakołyki
Przeważająca większość osób mających w swym mieszkaniu kota, poza racjonalnym podawaniem odpowiednio zbilansowanej karmy rozpieszcza go różnego rodzaju smakołykami i dodatkami. Nierzadko są to puste produkty nie wnoszące nic dobrego w właściwy rozwój naszego podopiecznego. Ważne, zatem by w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, aby podawane przez nas smakołyki zawierały jak największą ilość dodatku witamin i wartościowych suplementów kociego pokarmu. Oczywiście tak jak niedostarczenie właściwych witaminek tak i ich nadmiar odbije się niekorzystnie na zdrowiu naszego pupila, nie wspominając już o nazbyt dużej ilości jego ulubionych przysmaków. Dlatego też wskazane jest zachowanie umiaru i nie uleganie miauczącemu szantażowi naszego małego pieszczocha. Konsekwentne postępowanie z naszej strony w racjonalnym podawaniu smakołyków pomoże zapobiec wystąpieniu znacznej nadwagi u kota.
- Witaminy
Produkty zawierające w swym składzie zarówno witaminy jak i różnego rodzaju składniki mineralne przyczyniają się w ogromnej mierze do poprawnego rozwoju każdego kota. Zawarte witaminy w jadłospisie kota są niejako dwojakiego rodzaju. Dzielimy je na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) i witaminy rozpuszczalne w wodzie, witamina B i C. Wszystkie one wpływają na poprawę słuchu, wzroku, stanu uzębienia, kości, sierści i mięśni kota. Będą one odpowiedzialne także za jego apetyt, metabolizm i właściwą krzepliwość krwi. Jedną z ważniejszych witamin jest witamina A, to dzięki niej nasz mruczek będzie zdrowo rósł i posiadał właściwą odporność organizmu oraz dobrze widział. Bardzo dużo witaminy A znajduje się w wątróbce. Jej przedawkowanie jednak może być przyczyną apatycznego zachowania i wystąpienia problemów z tkankami miękkimi nerek. Może wiązać się także z odwapnieniem kości i dolegliwościami bólowymi stawów. Odnośnie witaminy D jej podstawową rolą jest przede wszystkim właściwa regulacja wapnia i fosforanu w organizmie. Jest to ważna witamina w procesie prawidłowego rozwoju kości i ich mineralizacji. Jej brak może doprowadzić chociażby do krzywicy, wypadania zębów i pogorszenia słuchu. Nadmiar może przyczynić się między innymi do wystąpienia zaparć, ogólnego osłabienia organizmu i szybkiego zmęczenia. Występuje zwłaszcza w tego rodzaju składnikach jak ryba morska, tran i wątróbka. W przypadku witaminy E, jest ona odpowiedzialna za dostarczenie składnika odżywczego do pojedynczej komórki, ochronę komórek mięśniowych, zapobieganie infekcji pourazowej. Nadmiar tej witaminy przyczynia się do zmęczenia, osłabienia mięśni i zaburzeń widzenia. Występuje w warzywach i ziarnach zbóż. W przypadku witaminy K, występującej chociażby w ziemniakach, jajach, jogurcie, jej podstawową rolą jest wspomaganie krzepliwości krwi i mineralizacja tkanek. Trudno gojąca się rana może oznaczać niedobór tej witaminy. Nadmiar natomiast może być przyczyną niedokrwistości.
Koty odżywiane w odpowiedni sposób nie powinny wykazywać oznak związanych z brakiem jak i nadmiarem witamin. Sam niedobór witaminowy jest z reguły rzadko spotykany w przypadku kota regularnie karmionego świeżymi karmami.
- Smakołyki
Przyzwyczajając naszego ulubieńca do podawania mu smakowitych przekąsek, otwieramy pewien etap, z którego trudno będzie zawrócić zarówno nam jak i naszemu podopiecznemu. Oczywiście wielu sympatyków tych zwierząt uważa, iż podawanie w umiarkowanej ilości ulubionego smakołyku na pewno nie zaszkodzi kotu. Jednak innym podejściem okaże się powiedzenie, iż „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Jednokrotne podanie smakołyku nie przynosi zazwyczaj żadnych rewelacji. Dopiero po upływie pewnego okresu czasu i przyzwyczajenia naszego milusińskiego do ulubionego kąska powoduje w nim rosnący apetyt. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się w tym przypadku podawanie naszemu pupilowi witaminizowanych przekąsek. Są one o tyle wskazane, iż mogą być podawane naszemu podopiecznemu np. w formie nagrody za jego właściwe zachowanie w trakcie czesania. Zbyt duża ilość podawanych smakołyków może być przyczyną wystąpienia znacznej nadwagi u zwierząt. W takim przypadku zrodzi się konieczność podawania w późniejszym okresie jednej z karm specjalistycznych.
Nie wiadomo czy trawa i potrzeba jej zjedzenia przez naszego kota jest traktowana w kategorii smakołyku. Wiadomo natomiast, że jest ona niezbędna w procesie oczyszczania żołądka. Dlatego też ze swej strony powinniśmy zapewnić naszemu milusińskiemu możliwość jej spożywania. Zamiast trawy możemy bez obaw użyć kocimiętki lub skiełkowanej postaci żyta. Zwróćmy uwagę żeby nasz kotek nie zjadał roślin znajdujących się w domu. Niektóre z nich posiadają właściwości toksyczne.
- Dodatki specjalistyczne
Jednymi z bardziej cenionych dodatków wykorzystywanych w jadłospisie kota są różnego rodzaju karmy w postaci dodatku specjalistycznego. W oparciu o ich szerokie właściwości zyskujemy możliwość wyboru odpowiedniego zestawu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych. Mogą to być oznaki choroby nerek, wątroby jak też chorób skóry. Odpowiednie zestawy tych dodatków są przygotowywane między innymi dla kotów długowłosych, poddanych zabiegowi kastracji/sterylizacji jak i w wielu innych przypadkach. Poszczególne zestawy pomagają w powrocie do właściwej wagi kota jeszcze inne zaś w zapobieganiu niektórym chorobom i „odkłaczaniu” żołądka.
Na pewno nie powinniśmy nawet próbować podawać naszemu pupilowi kakao czy czekolady. Znajdujące się w nich cząstki kakaowca będą źródłem teobrominy, jednej z substancji bardzo toksycznie oddziaływującej na organizm kota. Oczywiście naturalnym jest, że nie podajemy kotu żadnego rodzaju używek typu kawa, herbata czy co gorsza alkoholu w jakiejkolwiek postaci! W zależności od indywidualnych upodobań każdego domowego mruczka każdy z nich będzie miał swój zestaw najbardziej odpowiadających mu smakołyków. Nie ma w tym nic złego, że będąc opiekunem domowego pieszczocha zechcemy go, co pewien czas wynagrodzić czymś wyjątkowym. Najważniejsze abyśmy my sami zachowali umiar i zdrowy rozsądek w podawaniu ulubionego przysmaku naszemu pupilowi.