Czego nie lubią koty?
Za czym nie przepadają nasze koty, czego wprost nienawidzą i dlaczego? Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat tego, czego nasze koty nie lubią.
Koty to urodzeni indywidualiści. Istnieją jednak pewne cechy, które je łączą, chociaż zdarzają się oczywiście wyjątki.
Czego nie lubią koty? Poniżej wymieniamy 8 rzeczy o których powinien wiedzieć każdy kociarz!
1. Hałas
Koty mają zdecydowanie bardziej wyczulony zmysł słuchu niż ludzie. Koty nie lubią hałasu, wysokich dźwięków, huków i trzasków. Większość kotów (chociaż zdarzają się wyjątki) źle znosi odgłosy burzy, lub fajerwerków i chowa się wówczas w bezpiecznym dla nich miejscu.
Doskonale potrafią zlokalizować gdzie znajduje się źródło dobiegającego dźwięku.
Kot i odkurzacz? Słyszeliśmy o przypadkach kotów, które cieszą się na widok odkurzacza i chętnie korzystają z elektrycznego wyczesywania sierści, ale to zdecydowana rzadkość.
Nasze mruczki na widok odkurzacza najczęściej chowają się w szafie, pod łóżkiem, albo wskakują za meble.
2. Zmiany
Koty to zwierzęta terytorialne i mimo, że regularnie poszerzają swoje terytorium (nie niewychodzące chętnie wychodzą choćby na korytarz), nie przepadają za zmianami.
Niezależnie od tego, czy jest to nowy zwierzak w domu, czy gość, nasz kot potrzebuje czasu, aby oswoić się ze zmianą.
W przypadku przeprowadzki kot może czuć się niekomfortowo nieco dłużej, dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować stres z tym związany.
Dobrze jeśli zmiany następują stopniowo, wiemy jednak, że w przypadku zmiany mieszkania jest to na ogół niemożliwe, bądźmy więc dla swoich mruczków wyrozumiali.
3. Bałagan
Koty to zwierzęta z natury bardzo czyste. Same myją się kilka razy dziennie, higiena i pielęgnacja jest dla nich niezwykle istotna.
Jak się okazuje, nie tylko same lubią być czyste, ale nie lubią żyć w brudnym środowisku, co manifestują choćby poprzez zakopywanie swoich odchodów, aby nie pozostawiać po sobie zapachów.
Kuweta to szczególne dla kotów miejsce, ważne jest aby była czysta i regularnie sprzątana.
Jeżeli kot pozostawia swoje odchody poza kuwetą, może to być znak, że nie podoba mu się stan w jakim znajduje się jego kuweta i warto wymienić w niej żwirek, a pojemnik umyć.
4. Zdjęcia
Być może Twój kot należy do wyjątków (tak jak nasz!) i lubi być fotografowany, jest to jednak rzadkość.
Niektóre pozy jakie przyjmuje twój kot mogą rozbawić niejednego obserwatora do łez.
Wszyscy znamy memy, w których główną postacią jest obojętny i naburmuszony kot. Dlaczego koty nie lubią zdjęć? Istnieje pogląd, że zdjęcia kradną nam duszę, a koty… koty o tym wiedzą
5. Woda
Koty to czyścioszki, dlaczego więc nie lubią wody? Odpowiedź jest bardzo prosta: ich sierść w składa się z trzech rodzajów włosów, po zmoczeniu ich wodą nie schnie ona tak jak psia, a pozostaje „na tafli”.
Górna warstwa charakteryzuje się pewną odpornością i w zderzeniu z wodą pozostaje ciężka. Sprawia to, że kot w kontakcie z wodą nie jest tak szybki i zwinny jak zwykle.
Uczucie ciężkości nie jest dla kota komfortowe, to zwierzęta, które potrzebują świadomości, że w każdym momencie mogą zwinnie i szybko przedostać się z jednego miejsca do drugiego.
W przypadku kotów, które wymagają kąpieli najlepiej sprawdzają się suche szampony, albo…cierpliwość.
Koty nie są otwarte na nowe doznania i zanim się przyzwyczają do jakiegoś rytuału, może to potrwać nieco dłużej, to zwierzęta niezwykle wrażliwe.
6. Ignorowanie
Koty to indywidualiści. Głębokie patrzenie w oczu kota to dla niego znak, że jesteś gotowy do interakcji, najczęściej walki.
Koty lubią osoby, które je ignorują, ale tylko wzrokiem! Nie są zwierzętami o charakterze samotnika, a ignorowanie ich jest dla nich przykre.
Chcą być kochane, tulone, chcą by się z nimi bawić, biegać i rozmawiać.
Poprzez spędzanie czasu razem rodzi się więź między kotem a jego właścicielem i tak jak my potrzebujemy, żeby nas przytulono, tak samo kot potrzebuje czułości.
Często zdarza się, że siadamy przed telewizorem, włączamy komputer, albo otwieramy książkę, by odrobinę się zrelaksować a nasz kociak włazi, aby nam poprzeszkadzać. Domaga się wtedy naszej uwagi.
7. Obcinanie pazurów!
Szczególnie w przypadku kotów domowych, obcinanie paznokci (pazurów) bywa często konieczne.
Zdarzają się szczęściarze, których koty nie mają nic przeciwko temu zabiegowi, są to jednak wyjątki.
Pazury to kocia broń i obcinając je pozbawiamy nasze kocury możliwości agresywnego drapania.
Najlepiej znoszą to kociaki, które od małego miały przycinane pazurki i te, które po zabiegu otrzymują nagrodę, którą uwielbiają (np. pyszną pastę). Na rynku dostępne są różne rodzaje nożyczek i gilotynek.
My z doświadczenia wiemy, że w przypadku naszych kotów najlepiej sprawdzają się kocie nożyczki.
8. Zimne jedzenie
Większość z nas podgrzewa jedzenie, bo jest wówczas smaczniejsze, prawda? To samo tyczy się naszych kotów.
Nie opanowały jeszcze możliwości podgrzania sobie jedzenia z lodówki, ale mają przecież nas! Kot powinien dostawać jedzenie, które jest w temperaturze pokojowej.
Pamiętajmy też o tym, że koty to mięsożercy i ich dieta powinna składać się głównie z mięsa, niektóre lubią warzywa (fasolka, bób, groszek), pamiętajmy jednak, że jest to jedynie dodatek.
Koci Bonus:
ZAPACHY
Zmysł węchu jest u kota bardzo mocno wyczulony. Zdecydowanie silniej reaguje na różne zapachy niż ludzie.
Węch pozwala kotu wyczuć potencjalnych wrogów i niebezpieczeństwa, które na niego czyhają.
Koty posiadają organ Jacobsona, który zlokalizowany jest w podniebieniu i ma za zadanie odbieranie zapachów, a dokładniej feromonów. Każdy właściciel kota był nieraz świadkiem, jak kot robił dziwny grymas lekko unosząc wargi, nie znaczy to oczywiście, że Twój kot nie lubi tych zapachów.
Niezależnie od tego, czy chodzi o pokarmy, których nasz kot nie powinien jeść czy o chemikalia, kot unika określonych zapachów.
Te zapachy, których kot szczególnie nie lubi to przykładowo:
- Cytrusy (pomarańcze, cytryny, limonka) – często zapach cytrusów wykorzystywany jest w ogrodzie, do którego dostęp ma kot, aby nie podjadał konkretnych (np. szkodliwych dla niego) kwiatów. Warto wówczas posypać kwiat skórką pomarańczową, kot będzie unikał takich miejsc.
- Banany – mimo, że banany to doskonałe źródło potasu, koty nie przepadają za zapachem bananów. Zdarza się, że właściciele zostawiają skórkę od banana w miejscu, w którym nie chcą, aby przesiadywał ich kot.
- Przyprawy (pieprz, curry, papryczka chilli) – koci zmysł postrzega ostre przyprawy jako truciznę.
- Sosna – mimo, że w ofercie żwirków znajdują się te o zapachu sosny, nie jest to ulubiony zapach twojego kota.
- Nieposprzątana kuweta – kto z nas chciałby załatwiać swoje potrzeby w brudnej ubikacji? Kocia kuweta powinna być opróżniana tak często jak to możliwe.