Wystawy kotów egzotycznych

Wystawy kotów egzotycznych

Wszystkie wystawy rasowych zwierząt organizowane są w oparciu o ustalone zasady. Prezentacja kocich piękności znacznie różni się od wystaw psów. Przede wszystkim w odmienny sposób prezentuje się koty. Na takiej wystawie spotykają się hodowcy z całego nieraz świata, nie tylko po to aby zaprezentować swych podopiecznych ale również wymienić uwagi, spostrzeżenia i doświadczenia dotyczące tychże zwierząt.

W Polsce tego rodzaju spotkania organizowane są przez Stowarzyszenie Kotów Rasowych przeważnie co miesiąc. Stowarzyszenie to jest członkiem FIFe tak więc wszystko odbywa się pod kontrolą odpowiednich osób i z zachowaniem wszystkich najostrzejszych reguł. Podczas pokazu koty inaczej niż psy, które mogą biegać swobodnie po wybiegu prezentowane są w klatkach. W ten sposób publiczność może je podziwiać.

Wszystkie koty biorące udział w wystawie podzielone są według pewnych kategorii a mianowicie kocięta w wieku od 3 do 6 miesięcy, koty starze od 6 do 10 miesięcy oraz dla kotów powyżej 10 miesiąca życia. Również w oparciu o te podziały dokonuje się oceny. Ponadto bierze się pod uwagę podział kocich piękności według ras które podzielone są na 4 kategorie wystawowe:

koty długowłose: perskie i koty egzotyczne
koty półdługowłose: kot norweski leśny, birmański, angora turecka, turecki van, kot syberyjski, ragdoll oraz amerykański curl i maine coon
koty krótkowłose do których między innymi zalicza się kota bengalskiego, brytyjskiego krótkowłosego, sfinksy i kota europejskiego krótkowłosego
koty syjamskie i orientalne- długo i krótkowłose
Koty z wszystkich wymienionych kategorii ubiegają się o tytuł Championa a dodatkowo we wszystkich kategoriach wybierany jest jeden najlepszy kot. Przyznaje się również tytuł najlepszego z najlepszych. Najwyższym wyróżnieniem jakie może zdobyć kot jest tytuł zwycięzcy świata przyznawany na corocznej wystawie światowej, organizowanej przez FIFe.

Każdy kot uczestniczący w wystawie musi być zdrowy, ponadto musi przejść rutynowe badanie dokonane przez lekarza weterynarii opiekującego się wystawą. Duże znaczeni ma tutaj badanie futra i skóry, gdyż często koty zarażają się różnymi chorobami skórnymi właśnie podczas wystaw. Bardzo ważne są także aktualne obowiązkowe szczepienia kotów.