Amerykański curl
Pochodzi z miejscowości Lakewood Kalifornii, a jej nazwa wzięła się od angielskiego curl, czyli lok, skręt. Nawiązuje to do wyglądu uszu tych kotów. Istnieje także odrębna rasa długowłosa (zarejestrowana później). Jest to stosunkowo młoda rasa. Nie powstała przy pomocy genetyka, a tylko i wyłącznie dzięki naturze. Została zaobserwowana przez małżeństwo Grace i Joe Ruga, którzy w roku 1981 zdecydowali przygarnąć się kotkę z dziwnym kształtem uszu. Nazwali ją Shulamit. Urodzone przez nią cztery kociaki odziedziczyły tą cechę. Nie minęło zbyt długo czasu, a kotami zainteresowali się naukowcy – Solveig Pflueger i Roy Robinson. Po przepadaniu około 80 miotów, a dokładnie 400 kotów okazało się, że za zawinięte uszy odpowiedzialna jest mutacja mająca charakter dominujący i odpowiadający tylko za kształt tej części ciała. Następnie zaczęto pracować nad utrwaleniem tej cechy.
Rasa została zarejestrowana w 1985 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie pojawiła się w połowie lat dziewięćdziesiątych. Obecnie także w Polsce jest kilka hodowli tej rasy. FIFe (Fédération Internationale Féline) uznała rasę w 2002 roku i nadała kod ACL odmianie długowłosej i ACS odmianie krótkowłosej.
Kot tej rasy jest głównym bohaterem amerykańskiego komiksu „Achenwood” oraz europejskiego „Catscratch”.
Co jeszcze wiemy o tej rozczulającej rasie?
Charakter i usposobienie
American curl jest bardzo przyjazny człowiekowi i skory do zabawy. Ochota na zabawę nie mija mu wraz z wiekiem. Lubi być przytulany, głaskany i brany na kolana. Swoje zadowolenie oznajmiają gruchotaniem i mruczeniem. Przywiązuje się do swoich właścicieli i jest w stosunku do niego lojalny i wierny. To najlepszy przyjaciel. Cechuje go inteligencja, ale może być egocentryczny. Łatwo uczą się nowych komend: potrafią poprosić, przynieść na przykład piłkę, usiąść. Często nazywa się je kocimi labradorami. Będzie wymagał od swojego opiekuna maksimum zainteresowania. W stosunku do obcych jest sceptyczny, ale raczej przyjacielski. Są ciekawskie, chętnie będą ci „pomagać” w codziennych czynnościach. To łagodne koty, które mają sporo cierpliwości. Jest to ważne, jeśli w domu mieszkają dzieci. Są praktycznie pozbawione agresji, nie okazują niezadowolenia, także nie musimy obawiać się, że nas podrapią.
Wygląd i typ sylwetki
Jest jedna najbardziej charakterystyczna cecha tej rasy. Kotki posiadają wywinięte w półksiężyc do tyłu uszka, dzięki czemu wyglądają zabawnie i rozczulająco. Uszka mają trzy stopnie wywinięcia. Trzeci stopień posiadają koty prezentowane na pokazach, koty są tym cenniejsze im bardziej mają odgięte uszka. Ważne jest także to, że podstawa ucha musi być szeroka, nie może być pofałdowana ani zmarszczona. Warto wspomnieć, że proces „wywijania” uszów trwa kilka miesięcy, a zaczyna się dopiero od piątego do siódmego dnia po urodzeniu. Ponadto mają długi i bardzo puszysty ogon, a ich ciało jest smukłe, długie i umiarkowanie umięśnione. Są to małe kotki, mogą ważyć maksymalnie 4,6 kilogramów, jeśli chodzi o samców i 3,2 kilogramów, jeśli chodzi o samice. Ich sylwetka jest umięśniona i dobrze zbudowana. Wprawdzie wyglądają jakby były ciężkie, jednak to nie znajduje odzwierciedlenia w ich wadze. Tak zwany „zmodyfikowany klin” cechuje głowę tych kotów, musi być ona, bowiem półtora razy dłuższa niż szersza oraz łagodnie zakrzywiona. Istotna jest symetria, jaką możemy zauważyć w budowie głowy: pierwsza część to ta od środka oka do nosa, druga od oka do zewnętrznej krawędzi uszka, a trzecia to cała wysokość ucha. Ich oczy, błyszczące i czyste, są wielkością i kształtem podobne do włoskiego orzecha, a skierowane są ukośnie w górę. Umaszczenie tych kotów może mieć różne barwy i wszystkie są akceptowane. Podobnie jak kolor oczu, które są jasne i przejrzyste. Ponadto są błyszczące, duże i mają kształt orzecha włoskiego. Istnieją dwie odmiany Amerykańskiego curla: długowłosa i krótkowłosa. U odmiany długowłosej ogon jest pełny i pierzasty, a u odmiany krótkowłosej ogon ma taką samą długość jak reszta futra. Koty o długiej sierści mają futerko delikatne i jedwabiste w dotyku, które ściśle przylega do ciała. Głaszcząc futro kota krótkowłosego możemy poczuć pewną szorstkość. Jednak zarówno u jednej, jak i u drugiej odmiany sierść musi sprawiać wrażenie lekkiej.
Zdrowie i pielęgnacja
Jak wygląda pielęgnowanie kota tej rasy? Pielęgnacja futra jest dosyć czasochłonna, należy go, bowiem wyczesać codziennie za pomocą drucianej szczotki lub metalowego grzebienia z szerokimi zębami. Także jego ogon należy wypielęgnować za pomocą szczotki z naturalnego włosia. Na szczęście American Curl lubi, gdy się nim zajmujemy. Najważniejsze jest tylko to, abyśmy od małego przyzwyczajali go do pielęgnacji.
Zadbajmy o to, aby dobrać odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do wagi i aktywności kota. Na szczęście American Curl nie jest zbyt wybredny. Podawajmy mu świeże mięso, ale także twarożek. Mieszajmy karmę suchą i mokrą. Zwierzę musi mieć także stały dostęp do świeżej wody oraz pojemniczka z trawą. Ważne, abyśmy zapewnili mu drapak oraz odpowiednio zabezpieczone zaplecze do zabawy, ponieważ kot jest bardzo aktywny. Sprawdzajmy paznokcie kota i w razie potrzeby obcinajmy specjalnymi obcinaczami. Zwracajmy także uwagę na oczy naszego ulubieńca. Systematycznie i dokładnie należy czyścić odsłonięte części uszu kota (przynajmniej raz w miesiącu). Należy robić to niezwykle delikatnie, ponieważ chrząstki uszu są bardzo wrażliwe.
Rozród oraz wychowanie tych kotów nie jest trudne. Koty należy jednak oddawać dopiero po ostatecznym wywinięciu małżowin uszu, to znaczy miesiąc lub półtora miesiąca później niż inne kociaki.
American Curl jest nad wyraz odporny na choroby. Nie ma żadnych specyficznych schorzeń dla tej rasy. Jedynie ze względu na odsłonięte chrząstki uszu, skóra w tym miejscu może być podatna na raka. Musimy chronić ją przed nasłonecznieniem oraz smarować kremami z filtrami UV. Anomalia związana z kształtem uszu nie wpływa na słuch kota.
Cena kotów tej rasy to około 1500 złotych.