German Rex

German Rex

German Rex po raz pierwszy pojawił się w hodowli doktora Scheuera-Karpina w roku 1946. Jednak powstanie tej rasy oficjalnie datuje się na rok 1951. Rasa powstała w wyniku naturalnej mutacji, a dokładnie poprzez skrzyżowanie się kota rasy rex kornwalijski (cornish rex). Rasa została uznana przez stowarzyszenia felinologiczne, zarówno FIFe (Fédération Internationale Féline, największa na świecie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna), jak i LOOF (Livre Officiel des Origines Félines). Według FIFe należy do III kategorii, to znaczy do kotów krótkowłosych. Jego kod EMS to GRX. Organizacja CFA (The Cat Fanciers’ Association) nie uznała nowej rasy i uważa ją za odmianę rexa kornwalijskiego lub Devon rexa. Należy dodać, że to niezbyt popularna i rozpowszechniona rasa. Jednak najstarsza o poskręcanej sierści. Ze względu na to, że koty z tym charakterystycznym futrem występowały w różnych regionach powstały trzy różne rasy rexów, jednak tylko najnowsza z nich nazwana rexem pudelkiem wywodzi się od Devon rexów. Reszta nie jest w ogóle ze sobą spokrewniona. Cornish rexów nie można na przykład krzyżować z rexami dewońskimi, ponieważ ich potomstwo urodzi się gładkowłose. Co jeszcze wiemy o tej ciekawej rasie?

Charakter i usposobienie

Jakim charakterem odznacza się ta rasa? To bardzo spokojny kotek, który darzy człowieka wielkim uczuciem, a do tego wprost przepadają za jego towarzystwem. Chętnie będą „pomagały” w codziennych czynnościach. German  rexy nie lubią samotności. Ale właściwie, kto ją lubi? Nie zostawiajmy ich zbyt często i na zbyt długo. Ich zachowanie przypomina te, jakim charakteryzują się Cornish rexy. To otwarte i wesołe koty o dużym temperamencie. Bardzo chętnie się bawią i ciągle szukają nowych wrażeń. To koty, które nie lubią się nudzić, za to lubią się ruszać, skakać i wspinać. To serdeczni towarzysze pełni niespożytej energii. Mogą żyć w domu wraz z innymi czworonożnymi przyjacielem, o ile mają podobny charakter i usposobienie. Mogą to być na przykład cornish rexy, devon rexy lub inne koty orientalne. Oczywiście nie ma na to reguły, więc może zdarzyć się tak, że nasz pupil nie zaakceptuje drugiego zwierzęcia. Szczególnie ze względu na niezwykłe przywiązanie do właściciela mogą okazywać zazdrość o inne zwierzęta. Kot jako drapieżnik może spróbować polować na gryzonie, ptaszki czy rybki, a więc jeśli je posiadamy musimy zapewnić im bezpieczeństwo.

Wygląd i typ sylwetki

Jak wygląda German rex? Kot jest średniej wielkości i ma umięśnioną budowę ciała. Pod względem budowy zdecydowanie przypomina koty europejskie krótkowłose. Jego klatka piersiowa jest potężna, lecz nie wygląda na ociężałą, a grzbiet prosty na całej długości. Kręgosłup jest prosty, a nogi średniej długości zakończone dobrze rozwiniętymi, owalnymi łapkami. Ponadto łapy są wysmukłe. Ponadto German rex ma ogon długi i pokryty grubym futrem. Na końcu ogona można rozpoznać coś w stylu kuleczki. Na zaokrąglonej, szerokiej głowie znajdują się średniej wielkości, szerokie u podstawy uszy z zaokrąglonymi końcówkami. Czoło jest szerokie, podbródek dobrze rozwinięty, a policzki wydatne. Nosek ma u nasady małe zagłębienie, nie tak wyraźne jak na przykład u Devon rexów. Wewnątrz są lekko futrzaste, a z zewnątrz pokryte grubym włosiem. Błyszczące oczy są średniej wielkości i okrągłe oraz zawsze mają kolor odpowiadający barwie sierści. Oczka muszą być szeroko rozstawione. Futerko niemieckiego rexa wygląda miękko i przypomina zamsz. Jest krótkie, ale puszyste, zdarza się, że robią się na nim loczki. Akceptuje się wszystkie kolory sierści, czyli jednobarwne, z prążkami, łaciate i tabby. Struktura futra jest bardzo charakterystyczna i nie przypomina takiego, jakie mają inne koty. Ich futro jest luźne, pofalowane i ma cieńsze włosy. Ciekawostką może być, że mówi się o nich, że są w „owczym kożuszku”.

Zdrowie i pielęgnacja

Jak dobrze zadbać o tego kotka? Ich futerko, mimo że specyficzne jest łatwe w pielęgnacji. Dobierzmy kotu odpowiednio zbilansowaną dietę. Zapewnijmy kotu dostęp do drapaka, pojemnika z trawą i miseczki ze świeżą trawą. Sprawdzajmy paznokcie kota i w razie potrzeby obcinajmy specjalnymi obcinaczami. Ponadto zwracajmy także uwagę na oczy i uszy naszego ulubieńca.