Kot syberyjski jest jedną z typowych kocich ras zaliczanych do kategorii kotów półdługowłosych. Jest to rasa kota pochodzącego z surowych i mało przyjaznych terenów srogiej Syberii. Rasa ta postrzegana jest, jako jedna z bardziej naturalnych ras, której rozwój odbywał się bez jakiejś znaczniejszej ingerencji ludzkiej. Dzięki tak ograniczonemu udziału człowieka w rozwój rasy koty te zdołały zachować znaczną ilość swych pierwotnych cech. Było to poniekąd możliwe dzięki działaniom ówczesnych władz tego kraju i izolacji Związku Radzieckiego od niemalże całego świata.
Nieco bardziej poznana historia kota syberyjskiego, popularnie nazywanego także „sybirakiem” w charakterze typowego kota wystawowego, rozpoczyna się w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Wówczas to jeszcze na terenie byłego Związku Radzieckiego powstały dwa kluby felionologiczne. Wskutek ich działań i starań Radziecka Federacja Felinologiczna w 1990 roku zarejestrowała i ustaliła standard dla kotów rasy syberyjskiej. Blisko 6 lat później, bowiem w 1996 roku jedna z międzynarodowych organizacji felinologicznych o nazwie TICA również rejestruje rasę kota syberyjskiego. Największa i najbardziej znana FIFe dokonuje tego w 1997 roku.
Do krajów Europy zachodniej rasa tego kota miałaby dotrzeć za pośrednictwem jednego z niemieckich małżeństw będących ogromnymi miłośnikami kotów. Zauroczeni wręcz niebywałym widokiem kota syberyjskiego po zakupieniu i sprowadzeniu ich na tereny dawnego NRD zajęli się hodowlą i propagowaniem tej rasy na zachodzie Europy. Do naszego kraju kot syberyjski dotarł w 1989 roku. Możliwość pełnoprawnego uczestnictwa w wystawach uzyskały jednak dopiero w 1998 roku.
Charakter i usposobienie
Kot syberyjski jest bez wątpienia jedną z bardziej ruchliwych kocich ras, posiadających dosyć znaczne pokłady kociego temperamentu. Jest to wszakże jedna z odmian kota leśnego. Uchodzą one również za stworzenia niezwykle uczuciowe i przyjacielsko nastawione do swego opiekuna. Z trudem można odnaleźć w nich jakiegoś rodzaju agresywniejsze zachowanie lub niszczycielskie pobudki. Ciekawostką jest fakt, iż koty te nieco bardziej preferują odpoczynek i relaks na wyższych przedmiotach, wiąże się to zapewne z ich zamiłowaniem do wspinaczek i skoków. Choć to może wydać się dla wielu osób zbyt mało prawdopodobne, pośród ludów swego pierwotnego występowania koty syberyjskie wykorzystywane były w charakterze domowego stróża. Związane to było bezpośrednio z ich zachowaniem wobec obcych mu osób, widząc taką osobę kot reagował głośmy pomrukiwaniem.
W odniesieniu do osób wspólnie z nim zamieszkujących kot ten jest stworzeniem okazującym serdeczność i sympatię. Pomimo tak dużego przywiązania i okazywania uczuć jest kotem niezależnym, ceniącym sobie wolność wyboru miejsca do odpoczynku i czasu do zabawy.
Wygląd i typ sylwetki
Koty syberyjskie to stworzenia wielkości średniej do dużej. Natura obdarzyła je włosem półdługowłosym przykrywającym silne i muskularne jak przystało na leśnego kota ciało. Ich okrywa włosowa cechuje się odpowiednią twardością. Niezaprzeczalną ozdobą kotów tej rasy jest niesamowitego rodzaju kołnierz zwany kryzą, znajdujący się na szyi tych stworzeń oraz obwite portki. Nie mniej imponujący jest także jego puszysty ogon. Ogólnie rzecz biorąc futro tego kota jest doskonałym izolatorem ciepła odpornym na wodę i zmienne temperatury. Różnorodność kolorów występujących w zabarwieniu futra w formie klasycznej u tej rasy jest dość imponująca, nie mniej jednak zgodnie z przyjętym i obowiązującym wzorcem nie powinniśmy ujrzeć osobników tej rasy w kolorze liliowym, cynamonowym, czekoladowym i kolor point.
Jest to rasa kota posiadającego dosyć mocny kark i szeroko rozwiniętą klatkę piersiową.
Koty syberyjskie posiadają także dosyć okazałej wielkości łapy.
Zdrowie i pielęgnacja
Koty syberyjskie są bez wątpienia jedną z bardziej zdrowych kocich ras znanych w dniu dzisiejszym większości hodowców z całego świata. Stało się to możliwe wskutek znikomej ingerencji człowieka w rozwój tej rasy i pozostawienie kształtowania rasy samej naturze. Według dość znacznej liczby osób istnieje przekonanie, że jest to jedna z kocich ras nieuczulających ludzi swą śliną. Pomimo faktu, iż jest to kot posiadający półdługowłose futro, pielęgnacja kociej sierści nie sprawia w tym przypadku zazwyczaj większych trudności, związane jest to z faktem, iż włos okrywający kota nie zbija się zazwyczaj w kołtuny.
Nie wymagane będzie zatem codzienne czesanie kota, wystarczy że będziemy wykonywać to co drugi, trzeci dzień, jedynie w okresie linienia jak i przygotowania kota do wystawy wymagane będzie oczywiście codzienne czesanie kota.
Cena kota syberyjskiego waha się:
z rodowodem 1000-1300 złotych,
bez rodowodu 300-500 złotych.