Szkocki zwisłouchy
Początkowo myślano, że koty mające załamane do przodu uszy żyją tylko w Chinach i z tego powodu nazywano je kotami chińskimi. Jednak William Ross, farmer ze Szkocji na początku lat 60. XX wieku, a dokładniej w 1961 roku zauważył w miocie domowych kociąt kotkę o klapniętych uszach. Została nazwana Sussie, a gdy podrosła skrzyżowano ją z brytyjskim kocurem krótkowłosym. W efekcie urodziły się dwa kotki, które odziedziczyły tą niezwykła cechę po matce. Już w 1966 roku Angielski Związek Hodowców Kotów zarejestrował rasę jako scottish fold. Gen klapniętych uszu jest dominujący. W Polsce rasa pojawiła się dopiero w 1997 roku. Rasa nie została uznana przez FIFe (Fédération Internationale Féline, największa na świecie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) oraz inne organizacje hodowców. Nie dopuszcza się go także do wystaw. Kot szkocki zwisłouchynie należy do bardzo popularnych. Być może wynika to z tego, że w historii pojawiło się wiele genetycznych wad. Jednak jego uroczy wygląd sprawił, że ma sporo miłośników. Co jeszcze wiemy o tym niezwykle sympatycznym kocie?
Wygląd i typ sylwetki
Sylwetka kota jest średniej wielkości, ale dobrze umięśniona. Charakteryzuje się raczej krępą budową. Ich ciało przypomina koty europejskie, a trochę koty brytyjskie (jednak nie sprawiają wrażenia ciężkich). Może ważyć od dwóch i pół do sześciu kilogramów. Nogi o mocnych kościach są zakończone małymi i okrągłymi łapkami. Futerko jest krótkie, gęste, miękkie i sprężyste. Znana jest także odmiana półdługowłosa, nazwana highlands fold. Akceptuje się wszystkie kolory umaszczenia oprócz typu syjamskiego, koloru lawendowego i czekoladowego, nawet z dodatkiem białego. Idealnie okrągła głowa ma bardzo wypukłe czoło i dosyć szerokie policzki. Zarówno żuchwa, jak i broda są mocno zaznaczone. Ma krótki nosek z delikatnie zaznaczonym zagłębieniem u nasady, ale za to duże, okrągłe, błyszczące oczy, których kolor jest zależy od umaszczenia. Najbardziej specyficzne są uszka. Są malutkie i zwisają do przodu, a dodatkowo są zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione. Opadają z powodu złamania wewnętrznych krawędzi małżowiny i zagięcia końcówek. Załamania mogą być różne: pojedyncze, pofałdowane, symetryczne lub niesymetryczne. Co ciekawe koty nie rodzą się od razu z takimi uszami, dopiero w trzecim bądź w czwartym tygodniu można stwierdzić, czy odziedziczyły tę cechę. Ten dominujący gen jest wyjątkowo rzadko spotykany u kotów, jednak dość powszechny u innych zwierząt na przykład świń, owiec czy psów.
Charakter i usposobienie
To łagodny, miły i spokojny kotek o umiarkowanym temperamencie. Nie stroni od towarzystwa, ale jest troszkę nieśmiały i cichy. Niech nie zmyli nas jednak jego smutny wygląd! Ten kot uwielbia się bawić. Jednak nie musisz martwić się o swoje przedmioty ułożone na półkach, czy o firanki, ponieważ woli stąpać po ziemi niż skakać po meblach. Nie domaga się ciągle uwagi właściciela, ale lubi z nim przebywać. Może żyć w jednym mieszkaniu z psem lub z kotem, jest raczej uległy i praktycznie pozbawiony agresji i złości. Co ważne, jest domatorem i nie potrzebuje wielkiej przestrzeni, także bez przeszkód może zamieszkać w małym mieszkanku. Nie będzie także wypuszczał się na wędrówki po okolicy. Chyba, ze zauważy mysz lub ptaka, ponieważ jest bardzo skutecznym łowcą. Jeśli więc jesteś osobą z dużą wrażliwością odnośnie wszystkich zwierzątek, wtedy pamiętaj, aby pilnować kota i odpowiednio zabezpieczyć drzwi i okna. Szkockie foldy są bardzo oddanymi i wiernymi przyjaciółmi. Lubią przebywać z rodziną i szybko dostosują się do narzuconego przez nich stylu życia i rytmu dnia.
Zdrowie i pielęgnacja
Jak zajmować się i pielęgnować kota szkockiego? Pielęgnacja tego zwierzaka nie zajmuje dużo czasu i nie jest trudna. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać go, aby pozbyć się martwych włosów i pobudzić wzrost nowych. Częściej, bo trzy razy w tygodniu, trzeba wyszczotkować odmianę długowłosą. Pozbędziemy się wtedy problemu z kulami włosowymi, które powodują problemy z przewodem pokarmowym. Regularnie sprawdzajmy mu pazurki i uszy. Zbyt długie pazury należy przyciąć specjalną obcinaczką. Dbajmy o to, żeby kot miał urozmaiconą dietę (bogatą zarówno w naturalne, jak i gotowe produkty), jednak nie musimy się obawiać o to, że będzie grymasił. Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody oraz do miseczki ze świeżą trawą.
Nie zapominajmy również o profilaktycznych szczepieniach i odrobaczeniach. Niestety gen odpowiedzialny za klapnięte uszka odpowiada również za zaburzenia krążenia oraz zniekształcenie kończyn tylnych i nasady ogona.Z tego powodu rasa została wykreślona z brytyjskich rejestrów w roku 1973. W Stanach Zjednoczonych odkryto jednak, że to kojarzenie dwóch osobników zwisłouchych prowadzi do tych schorzeń. Znana ekspertka kotów doktor Rosemarie Wolff już wcześniej zwracała uwagę na te obciążenia dziedziczne. Dlatego obecnie krzyżuje się tylko foldy z kotami brytyjskimi bądź z amerykańskimi krótkowłosymi. Obydwie rasy bardzo przypominają szkockie foldy, zarówno pod względem umaszczenia, rodzaju sierści, jak i pod względem charakteru. W efekcie w miotach rodzą się też kocięta mające stojące uszy, nazywane scottish straight.